Apple ProRAW je nový profesionální formát fotografie. Jak funguje?

Apple ProRAW přichází společně s iPhony 12. Má znamenat posun v oblasti fotografie. Vývojář aplikace Halide vysvětluje její princip.

Společnost Apple představila nový formát ProRAW, který je k dispozici na zařízeních iPhone 12 Pro a iPhone 12 Pro Max. To umožňuje profesionálním fotografům mít větší kontrolu nad svými obrázky bez ztráty výhod počítačového softwaru pro fotografování.

Apple ProRAW pro všechny

Ben Sandofsky, jeden z vývojářů populární aplikace Halide, se ponořil do ProRAW, aby vysvětlil, jak tato funkce funguje. Jde o to, aby se RAW stal dostupnějším formátem, a věří, že by to mohlo změnit způsob, jakým začátečníci i odborníci fotografují a upravují fotografie.

Apple ProRAW Halide

Snímek vlevo je ve formátu ProRAW bez aplikovaných úprav. Vpravo pak pořízený přímo v aplikaci Halide.

Standardní fotografie RAW neobsahuje žádné zpracování, aby si lidé mohli provádět úpravy sami a přizpůsobit si fotku podle svých osobních preferencí. Na digitálních zrcadlovkách je to skvělé, ale na iPhonech se v zákulisí děje tolik, že standardní RAW nikdy nebude dobrou volbou.

Jak vysvětluje Sandofsky, iPhony mají na pozadí spoustu výpočetních triků. U mnoha snímků iPhony pořídí několik fotografií a poté je všechny spojí do jedné, aby vytvořily nejlepší možný obraz, žádný z nich nefunguje se souborem RAW. Standardní režimy RAW v aplikacích fotoaparátů třetích stran také nebyly schopny pracovat se všemi fotoaparáty iPhone.

Přichází revoluce ve fotografování

Proto je ProRAW velkým krokem vpřed. Zachovává kouzlo na pozadí, které iPhony dělají při pořizování fotografií, ale dává fotografům kontrolu. Mohou tak ladit vyvážení bílé, šum a další, protože ukládá výpočetní fotografii do formátu RAW. Navíc ProRAW pracuje s předním fotoaparátem a všemi zadními fotoaparáty na iPhone 12 Pro‌ a Pro Max.

ProRAW zachovává funkce Smart HDR, Deep Fusion a Apple detekci hloubky, což vše přispívá k tomu, aby fotografie z ‌iPhonu‌ vypadaly tak, jak vypadají díky softwarovým vylepšením.

Společnost Apple ve spolupráci s Adobe zavedla nový typ značky do standardu DNG, tzv. „Map Gain Table Map“. Tato data dávají vašemu editačnímu programu vše, co potřebuje vědět, aby zmapoval váš fotografický obraz a dosáhl výsledků shodných s fotoaparátem první strany. Jelikož se jedná o samostatná data, můžete snížit jejich sílu a úplně je vypnout.

Sandofsky také poukazuje na funkčnost úprav RAW, která byla přidána do iOS 14.3, iPadOS 14.3 a macOS Big Sur 11.1. To usnadňuje práci s fotografiemi ProRAW. Příležitostní uživatelé, kteří se často nezabývají soubory RAW, budou moci používat nástroje společnosti Apple.

Nejpodceňovanějším vylepšením iOS 14.3 je to, že nativní aplikace Fotky nyní podporuje úpravy RAW. To je obrovská výhoda, protože to odstraňuje veškerou složitost aplikací vyšší třídy. Žádné hraní s „černým bodem“ a „barevnými profily“. Příležitostní uživatelé, kteří vědí, jak upravovat fotografie pouze ve vestavěných aplikacích, nemusí dělat nic jiného. Prostě to funguje.

ProRAW nemá jen výhody

ProRAW má ale i několik nevýhod, například práci pouze na iPhonech Pro a pomalejší dobu zpracování, navíc nefunguje s režimem Burst Mode, ani nelze sdílet fotografie ProRAW tak, jak je to v současné době na sociálních sítích. Podle Sandofsky stále zaostává za tradičními soubory RAW, pokud jde o ostrost a redukci šumu, a velikost souboru je kolem 25 MB, což rychle vyčerpá úložný prostor.

Aplikace Halide byla aktualizována pro podporu ProRAW a tato aplikace obsahuje nový režim ProRAW+, který zachycuje obrázek ProRAW a JPG pro snadné sdílení. K dispozici jsou možnosti přepínání mezi standardním formátem RAW a ProRAW, spolu s několika dalšími výhodami pro uživatele Halide.

Zdroj: Macrumors