iOS 17 a všechny novinky, které nový operační systém přináší
iOS 17 je venku a každý si tak může na svůj iPhone stáhnout nový operační systém. Jaké všechny novinky nabízí a proč ho používat?
iOS 17 je nejnovější verze operačního systému iOS, který je určen pro iPhone. Systém iOS 17 byl představen v červnu a nyní je k dispozici pro iPhone XR, iPhone XS a novější modely. K dispozici jsou nové funkce pro aplikace Telefon, FaceTime a Zprávy, spolu s drobnými vylepšeními pro další aplikace a zcela novou aplikací, která se objeví později v tomto roce, pro psaní deníků.
Apple se zaměřil na komunikaci a přepracoval aplikaci Telefon. Nyní si můžete vytvářet vlastní pohlednice kontaktů, které lidé uvidí, když jim zavoláte. Můžete si vybrat fotku nebo Memoji, zvolit písmo, barvu písma a další. Kontaktní plakáty jsou k dispozici pro aplikaci Telefon a také pro aplikace třetích stran.
Když někdo zanechá hlasovou zprávu, funkce Live Voicemail zobrazí na zamykací obrazovce přepis zprávy v reálném čase, zatímco osoba mluví. Na základě toho, co je řečeno, se můžete rozhodnout zvednout telefon. Hovory označené operátory jako spam budou okamžitě odmítnuty a nezobrazí se jako Live Voicemail.
AirDrop na steroidech
NameDrop, nový aspekt funkce AirDrop, umožňuje přiblížit iPhone k jinému iPhonu a vyměňovat si s ním kontaktní informace. Funguje to i s hodinkami Apple Watch. Přiblížením dvou iPhonů k sobě můžete spustit SharePlay, takže můžete poslouchat hudbu, sledovat film nebo hrát hru s jinou osobou, která má iPhone, a funguje to i pro přenos obsahu. Později v tomto roce umožní AirDrop iniciovat přenosy velkých souborů dvěma telefony v těsné blízkosti, přičemž přenos bude dokončen přes iCloud.
FaceTime podporuje zvukové i obrazové zprávy, takže pokud hovor nepřijmete, může vám osoba na druhé straně zanechat videozáznam nebo zvukovou zprávu. FaceTime podporuje také řadu reakcí, jako jsou srdíčka, balónky, ohňostroj, laserové paprsky a déšť. Efekty se aktivují gesty a budou fungovat i v aplikacích třetích stran.
Další možnosti spolupráce mezi zařízeními
iPhone nebo iPad teď můžete propojit s Apple TV 4K a používat FaceTime na televizi. Pomocí funkce Continuity Camera slouží zařízení iOS jako kamera pro hovor FaceTime, ale video se zobrazuje na větší obrazovce televizoru. Podporuje rámování Center Stage a všechny ostatní funkce FaceTime včetně Handoff pro přenos hovorů mezi zařízením iOS a televizorem.
V aplikaci Zprávy je přehlednější rozhraní s přístupem k aplikacím, fotografiím a fotoaparátu schované za tlačítkem "+", které je vedle panelu pro sestavení zprávy. Klepnutím na toto tlačítko získáte rychlý přístup k fotoaparátu, fotografiím, zvukovým zprávám, aplikacím Zprávy a aktualizovanému prostředí nálepek.
Všechny znaky emoji jsou nyní samolepky a nacházejí se v sekci Samolepky v aplikaci Zprávy. Emoji lze používat normálně, ale lze je také umístit přes obrázky a zprávy jako nálepku. Pomocí funkce Odstranit předmět z pozadí, která byla představena v systému iOS 16, můžete z fotografií vytvářet vlastní samolepky. Pokud použijete živou fotografii, vznikne animovaná nálepka, kterou můžete sdílet v aplikaci Zprávy. Samolepky mohou mít speciální efekty, například ručně kreslený vzhled, třpytky nebo jinou barvu, a lze je také používat v celém systému iOS, v podstatě všude, kde lze použít emoji.
Lepší vyhledávání
Vyhledávání ve zprávách podporuje vyhledávací filtry, které umožňují najít přesně to, co hledáte. Můžete začít s širokým vyhledáváním a zúžit výsledky zadáním dalších hledaných výrazů. Pokud máte problém udržet krok ve skupinových chatech nebo s osobou, která posílá hodně zpráv, šipka dohánění vás informuje o tom, kde přesně jste skončili, takže se můžete podívat, co je nepřečtené. Odpovídat můžete přímo inline přejetím po textové bublině, a pokud pošlete zvukovou zprávu, je nyní automaticky přepsána, takže si ji můžete hned přečíst. Jednorázové ověřovací kódy doručené aplikací Zprávy lze automaticky vymazat.
Sdílení polohy ve Zprávách je jednodušší, a když uživatel sdílí polohu, je v konverzaci aktualizována v reálném čase. Funguje společně s bezpečnostní funkcí Doprovod, která při cestování informuje přítele nebo člena rodiny, že jste bezpečně dorazili do cíle. Když je funkce zapnutá, osoba, se kterou komunikujete, je informována, když dorazíte na místo, kam máte namířeno, a pokud tam nedorazíte včas nebo se postup zastaví, kontaktní osoba může vidět polohu vašeho iPhonu, úroveň nabití baterie a stav mobilního telefonu, aby zjistila, zda nepotřebujete pomoc. Nevyžádané nahé fotky lze také ve zprávách blokovat pomocí nového varování před nahotou.
Klidový režim
Když iPhone nepoužíváte, můžete ho položit vodorovně na nabíječku a aktivovat režim StandBy (Klidový režim), což je celoobrazovkový displej s informacemi, které vidíte na první pohled. Režim funguje nejlépe s neustále zapnutým displejem, ale můžete jej zobrazit i klepnutím. Je podobný režimu nočního stolku na hodinkách Apple Watch a nabízí různé styly hodin, fotografie, kalendář, počasí, zobrazení živých aktivit nebo přizpůsobitelné widgety prostřednictvím funkce chytré sady.
Widgety na domovské obrazovce jsou nyní interaktivní, takže je můžete používat například k ovládání hudby, aktivaci světla, odškrtnutí připomenutí a dalším činnostem. Vyhledávání Spotlight je také interaktivnější, takže můžete například měnit nastavení, aniž byste museli otevírat aplikaci.
Aplikace Zdraví má funkci sledování nálady, která umožňuje zaznamenávat vaše každodenní emoce a sledovat tak váš duševní stav v průběhu času. Nabídne vám možnosti zaznamenávání nálady spolu s tím, co ji způsobuje, takže si můžete vytvořit užitečné souvislosti. Apple také nabízí hodnocení deprese a úzkosti používané na klinikách, které vám pomůže určit, zda vám hrozí nějaké riziko.
Pomocí kamery TrueDepth vám aplikace Zdraví pomůže určit, zda nejste příliš blízko obrazovky, a to prostřednictvím nástroje pro měření vzdálenosti od obrazovky v aplikaci Čas u obrazovky. Ten byl vyvinut pro děti, ale mohou jej používat i dospělí, přičemž funkce vás informuje, zda držíte zařízení blíže než 12 palců od obličeje.
Nová aplikace Deník
I když zatím není k dispozici, iOS 17 přinese aplikaci Deník, která je navržená tak, abyste si mohli denně zaznamenávat své myšlenky a aktivity. iPhone bude využívat strojové učení přímo v zařízení, aby vám navrhoval témata k psaní na základě toho, co jste během dne dělali, například cestování, absolvování tréninku, návštěvy lidí, fotografování a další. Aplikace třetích stran mohou nabízet návrhy pro psaní deníku, ale veškerý obsah je chráněn a dokonce uzamčen přístupovým kódem.
V prohlížeči Safari je soukromé prohlížení uzamčeno pomocí Face ID a také blokuje sledovací zařízení, která identifikují vaše zařízení a sledují váš pohyb po webových stránkách. Možnost Profilů odděluje pracovní prohlížení od osobního pomocí různých historií, rozšíření, skupin karet, oblíbených položek a souborů cookie.
Aplikace Fotky umí rozpoznávat domácí zvířata a vizuální vyhledávání funguje i v pozastaveném videu. Možnost nyní dokáže identifikovat jídlo a poskytnout tak recepty, navíc rozpoznává výlohy obchodů, nápisy a videa.
Hesla a přístupové klíče lze sdílet s dalšími lidmi prostřednictvím funkce Rodinné sdílení, která je k dispozici v aplikaci Hesla. Všichni ve skupině mohou přidávat a upravovat hesla, která jsou bezpečně sdílena prostřednictvím iCloud Keychain. Tato funkce je užitečná pro hesla, ke kterým musí mít přístup více než jedna osoba, například pro streamovací služby.
Více zábavy nejen na cestách
Apple Music podporuje společné seznamy skladeb pro poslech hudby s přáteli a díky funkci SharePlay v autě mohou cestující přidávat skladby do přehrávání přes CarPlay i bez předplatného Apple Music. Díky funkci crossfade budou skladby přecházet jedna do druhé, takže nikdy nedojde k pauze.
V aplikaci Mapy si nyní můžete stáhnout offline mapy pro vybrané regiony, takže máte přístup k navigaci, odhadovanému času příjezdu a místům v okolí i bez signálu. Apple aktualizoval mapy, aby poskytovaly více informací o stezkách v parcích, a v reálném čase jsou k dispozici informace o dostupnosti nabíjení pro elektromobily.
AirTagy lze nyní sdílet s dalšími lidmi, takže přátelé a členové rodiny, kteří žijí společně, mohou v aplikaci Najít moje sledovat předmět s AirTagem oba. Všichni mohou vidět polohu předmětu, přehrát zvuk a používat přesné vyhledávání, navíc funguje se síťovým příslušenstvím Find My.
AirPlay je chytřejší a dokáže se naučit vaše preference sdílení zařízení, navíc později v tomto roce budou vybrané hotely podporovat AirPlay na televizorech pro snadnější přístup k vašemu obsahu na cestách. Do iPhonu se teď můžete snadněji přihlásit pomocí Apple ID z blízkého zařízení nebo e-mailové adresy či telefonního čísla uvedeného ve vašem účtu.
AirPods mají nové funkce
Možnost adaptivního zvuku pro AirPods Pro 2 kombinuje aktivní potlačení hluku s propustností, takže můžete lépe vnímat své okolí a zároveň omezit nežádoucí hluk. Funkce Conversation Awareness ztiší hudbu, když na vás někdo mluví, abyste ho slyšeli, a funkce Personalized Volume upraví zvuk podle vašich preferencí. Díky vylepšenému automatickému přepínání je přepínání mezi zařízeními rychlejší a spolehlivější a zvuk můžete ztlumit a zrušit podržením za nožičku AirPods.
Aplikace Domácnost umožňuje zobrazit historii aktivit až za 30 dní u dveřních zámků, garážových vrat, kontaktních čidel a zabezpečovacích systémů a kódy PIN a odemykání klepnutím fungují u chytrých zámků založených na technologii Matter.
V aplikaci Připomínky je vestavěný seznam potravin, který seskupuje přidané položky do kategorií, a v aplikaci Poznámky můžete vytvářet odkazy mezi poznámkami, takže související poznámky lze vzájemně propojovat. Aplikace Poznámky má také hlubší podporu souborů PDF, takže můžete prohlížet a označovat soubory PDF a skeny.
Pro aktivaci Siri již nemusíte říkat Hey Siri a místo toho můžete říct jen "Siri". Lze vydat více příkazů za sebou, aniž by bylo nutné Siri znovu aktivovat. Všimněte si, že aktivace Siri bez Hey je omezena na novější zařízení.
Aplikace Mail podporuje automatické vyplňování ověřovacích kódů stejně jako Zprávy.