iOS 18.1 nabízí dlouho očekávané funkce Apple Intelligence
iOS 18.1 je prvním systémem, který odemyká funkce Apple Intelligence. Jaké to jsou a budou dostupné v Česku?
Apple poskytuje vývojářům první beta verze systémů iOS 18.1, iPadOS 18.1 a macOS Sequoia 15.1. Nový software představuje ranou verzi funkcí Apple Intelligence. Tyto nové betaverze budou v testovacím provozu společně se současnými betaverzemi systémů iOS 18, iPadOS 18 a macOS Sequoia 15.
iOS 18.1 s Apple eIntelligence
Vývojáři si mohou vybrat, zda se rozhodnou pro nové beta verze s Apple Intelligence, nebo zůstanou na standardní trase beta verzí iOS 18/iPadOS 18/macOS Sequoia 15. K použití Apple Intelligence je zapotřebí iPhone 15 Pro nebo iPhone 15 Pro Max, případně iPad nebo Mac s křemíkovým čipem Apple a aktualizace se zobrazí pouze na způsobilých zařízeních.
Po aktualizaci lze funkci Apple Intelligence zapnout v aplikaci Nastavení. Existuje čekací seznam Apple Intelligence, do kterého se musí vývojáři přihlásit, ale přístup by měl být udělen během několika hodin.
Od dnešního dne je k dispozici několik funkcí Apple Intelligence, včetně nástrojů pro psaní, přepracovaného designu Siri, možnosti přechodu mezi hlasovými příkazy a psaním na Siri, souhrnů pro přepisy a další obsah, nových kategorií pošty a chytrých odpovědí, chytrých odpovědí ve zprávách a dalších.
Apple Intelligence funkce
Pomocí nástrojů pro psaní můžete přepisovat, kontrolovat pravopis, gramatiku a shrnovat text ve Zprávách, Poznámkách, Poště, Stránkách a dalších aplikacích, kde píšete. Shrnutí fungují také pro přepisy v aplikaci Poznámky.
Aktualizovaný design Siri zobrazuje záři po okrajích obrazovky, když je Siri aktivována, a klepnutí na spodní část displeje umožňuje psát na Siri místo používání hlasových příkazů. Siri má k dispozici veškeré znalosti o produktech Apple a databázi podpory společnosti Apple, takže můžete požádat o pomoc, a navíc osobní asistentka dokáže udržovat kontext mezi jednotlivými žádostmi a lépe sledovat, pokud při mluvení zakopnete o slova nebo změníte názor.
Aplikace Mail podporuje souhrny zpráv spolu s možností inteligentní odpovědi, přičemž funkce Smart Reply je k dispozici i pro aplikaci Zprávy. K dispozici je režim Reduce Interruptions Focus, který odfiltruje nedůležitá oznámení a zároveň vynoří oznámení, která potřebujete okamžitě, například příjezd odvozu.
Aplikace Fotky podporuje funkci Vzpomínky, takže můžete vytvářet prezentace s požadavky v přirozeném jazyce, a k dispozici je i přirozený jazyk pro vyhledávání. Vyhledávání nyní zahrnuje i videa, takže se můžete dostat přímo k hledanému úseku videa.
Mezi funkce, které dnes nejsou k dispozici, patří Image Playground, Genmoji, integrace ChatGPT, možnost mazání objektů ve Fotkách, prioritní oznámení a další funkce Siri, jako je možnost dělat více v aplikacích a informovanost na obrazovce. Nové funkce budou postupně zaváděny a společnost Apple je bude pravidelně aktualizovat.
V tuto chvíli jsou funkce Apple Intelligence omezeny na vývojářskou beta verzi a není jasné, zda bude k dispozici veřejná beta verze pro iOS 18.1, iPadOS 18.1 a macOS Sequoia 15.1. Společnost Apple plánuje vydat Apple Intelligence v beta verzi později na podzim, a protože tyto funkce jsou v samostatné beta verzi oddělené od zaváděcích verzí systémů iOS 18, iPadOS 18 a macOS Sequoia 15, nebude Apple Intelligence k dispozici hned při prvním vydání nových softwarových aktualizací v září.
Dostupnost v ČR
Až bude Apple Intelligence na podzim oficiálně spuštěna, bude ještě v beta verzi. Vývojáři, kteří plánují instalaci nových aktualizací dnes, by si měli uvědomit, že Apple Intelligence je stále v rané fázi vývoje.
V Česku bohužel oficiálně Apple Intelligence nepůjde používat. Omezení platí na všechny země v EU, takže budeme muset počkat, až Evropská unie použití povolí a pak ještě zřejmě budeme muset čekat na Apple, až bude mezi podporovanými zeměmi Česko a mezi jazyky Čeština.