iPhone 12 vs. iPhone 12 Pro – jak vychází telefony z porovnání

iPhone 12 vs. iPhone 12 Pro se bude často porovnávat. Oba telefony už se prodávají, a tak je uživatelé testují. Na co přišli?

Pro ty, kteří se stále snaží rozhodovat mezi iPhone 12 nebo iPhone 12 Pro, jsme porovnali oba modely. Ve videu na YouTube provedli mezi nimi praktické srovnání. Video zdůrazňuje podobnosti a rozdíly. Můžete tak zjistit, který z nich je pro vás nejvhodnější. Má ‌iPhone 12 Pro‌ skutečně hodnotu o 5000 Kč vyšší?

iPhone 12 vs. iPhone 12 Pro na první pohled

Pokud jde o design, ‌iPhone 12‌ a 12 Pro mají přesně stejnou velikost. Dokonce se stejným OLED displejem. iPhone 12 Pro‌ má ale kvalitnější rám z nerezové oceli a zadní stranu z matného skla, To ‌iPhone 12‌ používá hliníkový rám a lesklé zadní sklo.

Nerezová ocel na ‌iPhone 12 Pro‌ je těžší a náchylnější k otiskům prstů. Vypadá ale kvalitněji. ‌iPhone 12‌ je znatelně lehčí a dodává se v širší paletě barev (modrá, červená, zelená, bílá a černá vs. grafitově šedá, stříbrná, tichomořsky modrá a zlatá u verze Pro).

Na iPhonu 12 Pro‌ jsou také tři fotoaparáty a LiDAR skener. Levnější ‌iPhone 12‌ je vybaven fotoaparátem se dvěma objektivy. ‌iPhone 12‌ má stejné širokoúhlé a ultraširokoúhlé objektivy, jaké jsou k dispozici u 12 Pro. Postrádá ale teleobjektiv a samozřejmě LiDAR.

Absence teleobjektivu není velkým problémem, pokud jej často nepoužíváte pro přiblížení objektů. Většina lidí se pravděpodobně drží hlavně širokoúhlého objektivu. Skener LiDAR je trochu větší ztráta, protože přináší vylepšení fotografování při slabém osvětlení. Umožňuje portréty v nočním režimu a zrychluje automatické zaostřování při špatném osvětlení. To ale nebude zásadní problém v momentě, kdy pořizujete denní fotografie.

Skener LiDAR využívá aplikace pro rozšířenou realitu. Dokáže poskytnout přesné hloubkové skenování oblasti kolem vás a navíc dokáže měřit osoby. Jedná se ale o poněkud specializovaná použití, bez kterých se většina lidí pravděpodobně obejde.

Pokud se nestaráte o aplikace s rozšířenou realitou a chcete pouze fotoaparát, který bude pořizovat skvělé fotografie za standardních světelných podmínek, ‌iPhone 12 Pro‌ pravděpodobně nestojí za upgrade.

Výkonu mají oba na rozdávání

Oba iPhony používají stejný čip A14, ale ‌iPhone 12 Pro‌ má 6GB RAM, zatímco ‌iPhone 12‌ má 4GB RAM. Obrovského rozdílu v 6GB oproti 4GB RAM si při každodenním používání nevšimnete. Je ho ale třeba mít na paměti a může být důvodem pro ty, kteří chtějí upgradovat na maximální výkon a životnost zařízení.

Při výběru, který iPhone koupit, je třeba vzít v úvahu úložiště. iPhone 12‌ za 25 000 Kč má pouze 64GB úložiště, což nemusí uspokojovat potřeby některých uživatelů. Upgradování na 128GB stojí dalších 1 500 Kč, což je celkem 26 500 Kč. Trochu to tedy snižuje cenový rozdíl mezi oběma telefony, protože iPhone 12 Pro má v základu už 128 GB a začíná na ceně 30 000 Kč.

Stále mluvíme o dalších 3 500 Kč za upgrade. Pokud si to ale rozdělíme na obvyklou životnost zařízení 2 roky, činí to zhruba 150 Kč měsíčně navíc, což opravdu není mnoho.

OLED displeje s krycím sklem ceramic shield, kamerou TrueDepth s Face ID, 5G, dobrou výdrží baterie, odolností proti vodě a čipem A14 jsou k dispozici u obou modelů. Moc velký rozdíl mezi telefony tedy nenajdeme. Zřejmě nikdy ani v historii u Applu tak malý nebyl. Většina lidí bude s ‌iPhone 12‌ více než spokojená. Ti, kteří chtějí maximální výkon a lepší hardware fotoaparátu v 6,1palcovém balení, by si měli vybrat ‌iPhone 12 Pro‌.

Samozřejmě přichází ‌iPhone 12 Pro‌ Max s ještě lepším vybavením fotoaparátu, takže ti, kteří se zajímají výhradně o upgrade fotoaparátu, se budou muset rozhodnout. Větší úhlopříčka displeje už nemusí každému sedět a 6,7 palců je pro někoho už hodně.

Zdroj: Macrumors.com