iPhone nabíječka je v Brazílii povinná. Apple dostal pokutu 2 miliony dolarů

iPhone nabíječka už v balení s telefonem není. V některých zemích ale s tím mají problém. Třeba Brazílie už Applu napařila nemalou pokutu.

Apple dostal v brazilském státě São Paulo pokutu téměř 2 miliony dolarů kvůli porušení zákonu o spotřebitelském právu. Absence nabíječky v krabici u iPhonů 12 je trnem v oku zdejšímu úřadu pro ochranu spotřebitelů.

iPhone nabíječka je jádrem svárů

Procon-SP, agentura na ochranu spotřebitelů v São Paulu, se rozhodla pokutovat Apple. Po intenzivním zkoumání rozhodnutí vyjmout napájecí adaptér z krabic iPhonů. U iPhonu 12 odstranil Apple napájecí adaptér z krabice s tím, že to sníží emise uhlíku a využívání vzácných kovů.

V prosinci brazilská agentura informovala kalifornskou firmu, že prodej iPhonu v zemi bez nabíječky v balení je porušením zákona o ochraně spotřebitele. Apple na obavy agentury reagoval tvrzením, že většina zákazníků již má nějaké Apple adaptéry a poskytnutí dalšího v krabici je nepotřebné.

Fernando Capez, výkonný ředitel Procon-SP, nabídl společnosti Apple po pokutě přísné varování s tím, že musí respektovat a chápat brazilské spotřebitelské právo a instituce. Kromě absence nabíječky dostává Apple pokuty za to, že uvádí zákazníky v omyl ohledně vodotěsnosti iPhonů.

Vodotěsný nebo voděodolný?

Od ‌iPhonu‌ 7 jsou Apple telefony voděodolné podle různých specifikací. Například novější řada ‌iPhone 12‌ je certifikována pro ponoření do vody až 6 metrů po dobu až 30 minut. Procon-SP tvrdí, že Apple odmítl opravit zařízení zákazníkům, kteří evidentně svůj iPhone do vody ponořili a byl v záruce.

Další výtky proti Applu zase hovoří o úmyslném zpomalování starších telefonů aktualizacemi iOS. Tím má prý Apple donutit zákazníky, aby si dříve pořídili nový telefon. Těžko se ale dá takové tvrzení potvrdit, protože nové aktualizace přinášejí i nové funkce a ty mohou být náročnější na výkon.

Apple bude mít šanci odvolání se proti pokutě ve výši 2 milionů dolarů. Zda toho využije, zatím nebylo zjištěno a společnost nevydala žádné takové vyjádření.

Zdroj: Macrumors.com